Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00. Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës dhe vetë Kryetarit z. Erjon Veliaj , nën kujdesin e Institutit Italian të Kulturës , dhe me iniciativën e Prof. Neritan Ceka (ish Ambasador i republikës së Shqipërisë në Romë) është bërë e mundur që për dy netë resht kultura arbëreshe të shpalosi traditën plot ngjyra të trashëguar në breza në skenën e TKEKS. “Kostandini e Garentina” dhe “Shtëpia e Tatës” janë pjesët që … Continue reading Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Sticky post

Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

TEATRI GRISELDA “E SHTRENJTA IME” “MI QUERIDA”, NGA ANTON CHECKOV PRODUKSIONI: GRISELDA GAMBARO REGJIA: MARCELO MONCARZ Sinopsis: “E Shtrenjta ime” eshte nje mono-drame e nje gruaje, insipruar nga “I Shtrenjti” (Rusi, Dushechka), nje perralle nga Anton Checkov, qe tregon historine e … Continue reading Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Shfaqja zgjat rreth 45 minuta dhe do të jetë në skenë çdo fundjavë, në sallën “Çehov”, ora 11:00. Interpretojnë: Kastriot Ramollari, Klesta Shero, Ibrahim Selishta. Skena dhe kostumet: Ina Elezi Çdo vit, nga fundi i verës pak para se të … Continue reading Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Komedia “Tre Dhëndurët” premirë më 20 Tetor!

Teatri Metropol fton publikun shqiptar në komedinë brilante “Tre dhëndurët” nga autori Dionis Bubani, me regji të Sonila Kapidanit. Interpretojnë aktorët Gëzim Rudi, Pjerin Vlashi, Elona Hyseni, Aleksandër Kondi, Shkëlzen Berisha, Roerd Toçe, Margent Caushi, dhe me pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të … Continue reading Komedia “Tre Dhëndurët” premirë më 20 Tetor!

Tragjikomedia “Familja TOT”, Premiere 21 tetor 2016!

Për herë të parë  në Teatrin Kombëtar, erdhi mbrëmë  me duartrokitjet e shumta të publikut  shqiptar tragjikomedia “Familja Tot” nga Orkeny Istvan. Regjisore: Andia Xhunga. Kjo  veper do vihet ne skene per rreth 13 here ne Teatrin Kombetar: 21,22,23, 26, 27, 28, 29,30 Tetor, … Continue reading Tragjikomedia “Familja TOT”, Premiere 21 tetor 2016!

“Familja Tot” vjen nga 21 Tetori në Teatrin kombëtar!

Për herë të parë shfaqet “Familja Tot” e hungarezit  Orkeney Istvan me Rregji të Andia Xhungës! “Në veprën “Familja Tot” ngjarjet zhvillohen në një qytezë. Pjesa ka të bëjë me nënshtrimin e njeriut ndaj pushtetit, që njerëz të ndryshëm nënshtrohen në … Continue reading “Familja Tot” vjen nga 21 Tetori në Teatrin kombëtar!