Balkan Contemporary Music Festival përmbyll sonte Festivalin me natën e Muzikës shqiptare!

Balkan Contemporary Music Festival përmbyll Edicionin e parë me natën e shqiptareve. Pikerisht sonte në sallën e Koncerteve të Universitetit të Arteve në ora 19:00. Me pjesëmarrjen e kompozitorëve më të njohur në vend si: Dorian Çene-Kompozitor Haig Zacharian-kompozitor Albana  Fejzo Endri Sina Prof.Simaku Një pjese e kompozitorëve vijnë në këtë festival vepra të reja. Orchestra që do luaje veprat: Arben Llozi-violë Dorina Laro-violincel Merita Rexha Tërshana-Piano Jonela Golemi-Flaut Fatos Qerimaj-Klarinetë Kristina Laço Petrollari-Piano Enalda Gjoni-Flaut Advertisements Continue reading Balkan Contemporary Music Festival përmbyll sonte Festivalin me natën e Muzikës shqiptare!

Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Dy periudhat Neoliti dhe Eneoleiti do të vijnë në një ekspozitë arkeologjike e cila ka marrë këmbët dhe pritet që shumë shpejt të hapet. Ministria e Kulturës është njoftuar qysh në fillim të shtatorit dhe që nga atëherë ka filluar të punohet intensivisht rreth një publikimi dhe një ekspozite me temën “Tiparet më të hershme të qytetërimit në Evropë”. Ideja dhe koncepti i ekspozitës ka ardhur nga arkeologu Tomor Kastrati i cili është në detyrën e udhëheqësit të projektit të ekspozitës dhe publikimit të katalogut. Neoliti përfaqëson etapën e fundit dhe njëkohësisht më të zhvilluarën të epokës së gurit. Arkeologjikisht … Continue reading Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Sticky post

Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

TEATRI GRISELDA “E SHTRENJTA IME” “MI QUERIDA”, NGA ANTON CHECKOV PRODUKSIONI: GRISELDA GAMBARO REGJIA: MARCELO MONCARZ Sinopsis: “E Shtrenjta ime” eshte nje mono-drame e nje gruaje, insipruar nga “I Shtrenjti” (Rusi, Dushechka), nje perralle nga Anton Checkov, qe tregon historine e … Continue reading Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Shfaqja zgjat rreth 45 minuta dhe do të jetë në skenë çdo fundjavë, në sallën “Çehov”, ora 11:00. Interpretojnë: Kastriot Ramollari, Klesta Shero, Ibrahim Selishta. Skena dhe kostumet: Ina Elezi Çdo vit, nga fundi i verës pak para se të … Continue reading Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Ermonela Jaho debuton me rolin e Antonias në Paris!

Diva e muzikës klasike do të debutojë, javën e ardhshme, më 3 nëntor, në Operën Nacionale të Parisit. Me këtë shfaqje, ajo do t’i ketë gjithsej nëntë paraqitje para publikut francez, gjatë muajit nëntor. Artistja e muzikës lirike do të luaj në rolin e Antonias në operën fantastike “Les Contes D’Hoffmann” të Jacques Offenbach bazuar në libretin e Jules Barbier të bazuar në tri tregimet e shkurtëra të Hoffmann. Opera e vitit 1881 përmban një prolog, tri akte dhe një epilog. Ajo vjen me regji të Robert Carsen, ndërsa do të shoqërohet nga Orkestra e Korit të Operës Kombëtare të … Continue reading Ermonela Jaho debuton me rolin e Antonias në Paris!

Komedia “Tre Dhëndurët” premirë më 20 Tetor!

Teatri Metropol fton publikun shqiptar në komedinë brilante “Tre dhëndurët” nga autori Dionis Bubani, me regji të Sonila Kapidanit. Interpretojnë aktorët Gëzim Rudi, Pjerin Vlashi, Elona Hyseni, Aleksandër Kondi, Shkëlzen Berisha, Roerd Toçe, Margent Caushi, dhe me pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të … Continue reading Komedia “Tre Dhëndurët” premirë më 20 Tetor!

Tragjikomedia “Familja TOT”, Premiere 21 tetor 2016!

Për herë të parë  në Teatrin Kombëtar, erdhi mbrëmë  me duartrokitjet e shumta të publikut  shqiptar tragjikomedia “Familja Tot” nga Orkeny Istvan. Regjisore: Andia Xhunga. Kjo  veper do vihet ne skene per rreth 13 here ne Teatrin Kombetar: 21,22,23, 26, 27, 28, 29,30 Tetor, … Continue reading Tragjikomedia “Familja TOT”, Premiere 21 tetor 2016!