“World”,Shqipëria prezanton sot këngën përfaqësuese në Festivalin Europian!

Prej rreth dy muaj stafi i Këngës fituese “Botë” në Festivalin e 55 të Këngës në RTSH punuan me intensitet per ta realizuar me sukses këngën në versionin e pershtatur për Eurovision 2017 e cila mbahet në Kiev të Ukrainës. … Continue reading “World”,Shqipëria prezanton sot këngën përfaqësuese në Festivalin Europian!

Fatos Lubonja dhe “Artisti i angazhuar” në Sallën Black Box të Universitetit të Arteve!

Dekanati i Fakultetit të Arteve të Bukura organizon takim me studentët : “Artisti i Angazhuar” me publicistin dhe shkrimtarin e njohur Fatos Lubonja. Dita e hënë 13 Mars 2017 ora 11:00 Programi Fjala e hapjes nga Dekanit Z.Adrian Isufi. Bashkëbisedim … Continue reading Fatos Lubonja dhe “Artisti i angazhuar” në Sallën Black Box të Universitetit të Arteve!

“Dy Rrugët e Idromenos”, të enjten hapet ekspozita me kurator Adrian Pacin

Ekspozita hapet ditën e enjte, 26 janar, në orën 17:45. “Emni i Kolë Idromenos asht i lidhun ngusht me atë që quejmë Rilindje në artet shqiptare. Autori i të parit portret realist në pikture asht njëkohësisht edhe arkitekt, inxhinier, skenograf e fotograf. Personazh i çuditshëm, poliedrik dhe njëkohësisht i pashkollë, amator e mjeshtër i shumë fushave, përçues i kodeve të stabilizueme e novator, Kolë Idromeno do të imponohet si figura ma përfaqësuese e artit shqiptar të fundit të shekullit XIX dhe e fillimit të shekullit XX. Kjo ekspozitë nuk merr përsipër të analizojë të gjithë spektrin e aktivitetit të Idromenos, … Continue reading “Dy Rrugët e Idromenos”, të enjten hapet ekspozita me kurator Adrian Pacin

Balkan Contemporary Music Festival përmbyll sonte Festivalin me natën e Muzikës shqiptare!

Balkan Contemporary Music Festival përmbyll Edicionin e parë me natën e shqiptareve. Pikerisht sonte në sallën e Koncerteve të Universitetit të Arteve në ora 19:00. Me pjesëmarrjen e kompozitorëve më të njohur në vend si: Dorian Çene-Kompozitor Haig Zacharian-kompozitor Albana  Fejzo Endri Sina Prof.Simaku Një pjese e kompozitorëve vijnë në këtë festival vepra të reja. Orchestra që do luaje veprat: Arben Llozi-violë Dorina Laro-violincel Merita Rexha Tërshana-Piano Jonela Golemi-Flaut Fatos Qerimaj-Klarinetë Kristina Laço Petrollari-Piano Enalda Gjoni-Flaut Continue reading Balkan Contemporary Music Festival përmbyll sonte Festivalin me natën e Muzikës shqiptare!

Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00. Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës dhe vetë Kryetarit z. Erjon Veliaj , nën kujdesin e Institutit Italian të Kulturës , dhe me iniciativën e Prof. Neritan Ceka (ish Ambasador i republikës së Shqipërisë në Romë) është bërë e mundur që për dy netë resht kultura arbëreshe të shpalosi traditën plot ngjyra të trashëguar në breza në skenën e TKEKS. “Kostandini e Garentina” dhe “Shtëpia e Tatës” janë pjesët që … Continue reading Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Dy periudhat Neoliti dhe Eneoleiti do të vijnë në një ekspozitë arkeologjike e cila ka marrë këmbët dhe pritet që shumë shpejt të hapet. Ministria e Kulturës është njoftuar qysh në fillim të shtatorit dhe që nga atëherë ka filluar të punohet intensivisht rreth një publikimi dhe një ekspozite me temën “Tiparet më të hershme të qytetërimit në Evropë”. Ideja dhe koncepti i ekspozitës ka ardhur nga arkeologu Tomor Kastrati i cili është në detyrën e udhëheqësit të projektit të ekspozitës dhe publikimit të katalogut. Neoliti përfaqëson etapën e fundit dhe njëkohësisht më të zhvilluarën të epokës së gurit. Arkeologjikisht … Continue reading Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Festivali i Këngës në RTSH,risite e perzgjedhjes se kengetareve pjesemarres e formula e rikthyer e televotimit nga publikut!

​Në edicionin e 55 -të Festivali të Këngës në Radio-Televizionin Shqiptar do të jenë 24 emra të këngëtarëve pjesëmarrës të aktivitetit më të rëndësishëm të këngës shqiptare. Mes tyre do të dalë fituesi që do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin … Continue reading Festivali i Këngës në RTSH,risite e perzgjedhjes se kengetareve pjesemarres e formula e rikthyer e televotimit nga publikut!