Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

TEATRI GRISELDA
“E SHTRENJTA IME” “MI QUERIDA”, NGA ANTON CHECKOV
PRODUKSIONI: GRISELDA GAMBARO
REGJIA: MARCELO MONCARZ

Sinopsis:
“E Shtrenjta ime” eshte nje mono-drame e nje gruaje, insipruar nga “I Shtrenjti” (Rusi, Dushechka), nje perralle nga Anton Checkov, qe tregon historine e Ollges. Karakterin kryesor te tij, e cila nuk mund te jetoj dot pa “dashuruar”. Ajo e konsideron te dashuruarit si te rendesishme, madje edhe me e rendesishme se akti i frymemarrjes ne vetvete. Jeta e saj eshte vulosur nga ajo lloj ndjenje dhe pa te, do te ishte e “pavlere”. Nevoja e saje per te dashuruar e udheheq ate te imitoje ne nje menyre kameleonike, secilin prej te dashurve te saje, e vetmja menyre kjo per te gjetur lumturine e shume kerkuar.

Georgina Rey (Bio)

Aktorja Argjentinase, e diplomuar nga,Buenos Aires City Drama School. Ajo beri trajnime dhe leksione drame me Laura Yusem,Agustin Alezzo. Per performances ne shfaqen “La Trilogía de las Polacas”, ajo “the 2002 ACE Award for Breakthrough Actress of the Year”, nje cmim i dhene nga Association of Entertainment Journalists. Ajo lujti gjithashtu ne shfaqjet; “Santa Juana de América”, “Tres Putas Republicas”, “Intemperie”, “La Alambrada”, “Marinero”, “El Caso Vania”. Since 2004, ajo ka prezantuar “Abre su Rosal”, nje monolog ne “Yerma” nga Federico Garcia Lorca, me te cilin ajo shkoi ne nje ture nacinale, dhe beri nje seri performancash jashte vendit. E ftuar nga, Granada’s City Council, ajo performoi ne Lorca Circuit of Granada, ne Leon’s Festival, gjithashtu edhe ne Almagro, Cadiz, Madrid, Rome and Sardinia. Qe ne 2011, ajo pati rolin kryesor ne, Bajo once metros de cemento”(Eleven metres below concrete ground),nje drame e bazuar ne film dokumentar, “Sekretarja e Hitlerit”. Per kete performance ajo mori nje nominim per cmim ACE per aktoren me te mire, ne Independent Theatre. Ne 2014, ajo prezantoi “Guayaquil, una historia de amor”,nje shfaqje per te cilen ajo fitoi nje ACE Award nomination for Best Actress in a Drama Play. Ne te njejtin vit ajo dha premjeren e “El Corazón del Incauto”, per te cilen fitoi nje 2015 Estrella de Mar Award, for Best Leading Actress in a Drama Play. Ne 2015, ajo ishte e zgjedhur nga Agustín Alezzo per te luajtur ne “shtepia” nga Harold Pinterit.
Ajo performoi ne seriale televizive si,”La casa del Mar II”, “Signos”, “Guapas”, “Farsantes”, “El hombre de mi vida”, “Los Machos”, “Una Familia Especial”, “Amo de Casa”, “El tiempo no para”, among others. Ne filma te shkurter si; “La señal”, “El año del Leon”, “Kukoc”, “Naranjo en Flor”, “Ay Juancito” and in the teleplay “El 48”.

340x255_efsfdf

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s