Sticky post

Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

TEATRI GRISELDA “E SHTRENJTA IME” “MI QUERIDA”, NGA ANTON CHECKOV PRODUKSIONI: GRISELDA GAMBARO REGJIA: MARCELO MONCARZ Sinopsis: “E Shtrenjta ime” eshte nje mono-drame e nje gruaje, insipruar nga “I Shtrenjti” (Rusi, Dushechka), nje perralle nga Anton Checkov, qe tregon historine e … Continue reading Shfaqja ‘Mi Querida’ tek Teatri Eksperimental më 1 Nëntor!

Fatos Lubonja dhe “Artisti i angazhuar” në Sallën Black Box të Universitetit të Arteve!

Dekanati i Fakultetit të Arteve të Bukura organizon takim me studentët : “Artisti i Angazhuar” me publicistin dhe shkrimtarin e njohur Fatos Lubonja. Dita e hënë 13 Mars 2017 ora 11:00 Programi Fjala e hapjes nga Dekanit Z.Adrian Isufi. Bashkëbisedim … Continue reading Fatos Lubonja dhe “Artisti i angazhuar” në Sallën Black Box të Universitetit të Arteve!

Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00. Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës dhe vetë Kryetarit z. Erjon Veliaj , nën kujdesin e Institutit Italian të Kulturës , dhe me iniciativën e Prof. Neritan Ceka (ish Ambasador i republikës së Shqipërisë në Romë) është bërë e mundur që për dy netë resht kultura arbëreshe të shpalosi traditën plot ngjyra të trashëguar në breza në skenën e TKEKS. “Kostandini e Garentina” dhe “Shtëpia e Tatës” janë pjesët që … Continue reading Teatri Arbëresh i Shoqatës “Vorea” të komunës së Frascineto do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në data 17 dhe 18 Nëntor 2016 në orën 19:00.

Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Dy periudhat Neoliti dhe Eneoleiti do të vijnë në një ekspozitë arkeologjike e cila ka marrë këmbët dhe pritet që shumë shpejt të hapet. Ministria e Kulturës është njoftuar qysh në fillim të shtatorit dhe që nga atëherë ka filluar të punohet intensivisht rreth një publikimi dhe një ekspozite me temën “Tiparet më të hershme të qytetërimit në Evropë”. Ideja dhe koncepti i ekspozitës ka ardhur nga arkeologu Tomor Kastrati i cili është në detyrën e udhëheqësit të projektit të ekspozitës dhe publikimit të katalogut. Neoliti përfaqëson etapën e fundit dhe njëkohësisht më të zhvilluarën të epokës së gurit. Arkeologjikisht … Continue reading Eskpozitë për periudhën e Neolitit dhe Eneolitit tek Muzeu i Kosovës

Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Shfaqja zgjat rreth 45 minuta dhe do të jetë në skenë çdo fundjavë, në sallën “Çehov”, ora 11:00. Interpretojnë: Kastriot Ramollari, Klesta Shero, Ibrahim Selishta. Skena dhe kostumet: Ina Elezi Çdo vit, nga fundi i verës pak para se të … Continue reading Shfaqja ‘Gjyshja ka ikur me cirkun’, 30 Tetor ora 11:00 tek Teatri Metropol!

Ermonela Jaho debuton me rolin e Antonias në Paris!

Diva e muzikës klasike do të debutojë, javën e ardhshme, më 3 nëntor, në Operën Nacionale të Parisit. Me këtë shfaqje, ajo do t’i ketë gjithsej nëntë paraqitje para publikut francez, gjatë muajit nëntor. Artistja e muzikës lirike do të luaj në rolin e Antonias në operën fantastike “Les Contes D’Hoffmann” të Jacques Offenbach bazuar në libretin e Jules Barbier të bazuar në tri tregimet e shkurtëra të Hoffmann. Opera e vitit 1881 përmban një prolog, tri akte dhe një epilog. Ajo vjen me regji të Robert Carsen, ndërsa do të shoqërohet nga Orkestra e Korit të Operës Kombëtare të … Continue reading Ermonela Jaho debuton me rolin e Antonias në Paris!

Bashkim Ahmeti Izano  me ekspozitë personale 28 Tetor-25 Nëntor!

Nga data 28 tetor – 25 nëntor 2016, Galeria Kombëtare e Arteve paraqet për publikun ekspozitën vetjake të piktorit  Bashkim Ahmeti Izano. Kjo ekspozitë vetjake në Galerinë Kombëtare të Arteve sjell punë të viteve të fundit të pa ekspozuara më parë. Drejtuesi i Projektit z. Artan Shabani dhe Kuratori z. Ylli Drishti kanë përzgjedhur për këtë ekspozitë mbi 90 punime në vaj, duke i dhënë publikut një panoramë të rrugës së tij krijuese këto 9 vitet e fundit. Sipas konceptit kuratorial ekspozita përmban dy cikle kryesore. Cikli I parë kryesisht me temë nga shqipëria përmbledh kompozime, nudo, peizazhe nga Gjirokastra e … Continue reading Bashkim Ahmeti Izano  me ekspozitë personale 28 Tetor-25 Nëntor!